Pars TurboJet 500 (PTJ500)

Mikro gaz türbinleri veya mikro jet motorları, 39 yılı aşkın bir süredir radyo kontrollü (RC) model uçak dünyasında çokça kullanılan bir motor türüdür. Zamanla bu motorun kullanım alanı genişlemiş ve çeşitli askeri ve ticari uygulamalarda tercih edilen bir motor haline gelmiştir. Askeri uygulamalarıda olan seyir füze motoru, İnsansız Hava Araçların motorları (İHA’lar) ve Mikro Hava Araçları (MAV’lar) motorları olarakta kullanılmaktadır. Biraz daha spesifik olarak görev profillerine bakılırsa, mikro-turbojet motorları kullanan platformlar, gerçek zamanlı keşif, hedeflerin lazerle işaretlenmesi gibi görevleri yerine getiren hızlı hava araçları oldukları görülmektedir. Micro-turbo jetlerin yüksek itme-ağırlık oranı, onları bu tür görevler için uygun motor yapmaktadır. Modern mikro-turbo jetler büyük motorların aslında birer küçük kopyaları olarak görülebilir. Ne yazık ki, gaz türbinlerinin boyut olarak küçülmesi, motorların verimsizleşmesine ve çok yakıt tüketiminede neden olmaktadır. Bu sebeple mikro-türbojet ile çalışan askeri hedef dronlar görev yerlerinde çok uzun süre kalamamaktadır. Ya üslerine dönmeye mecbur kalmakta yada havada ikmal için uygun yükseklikte tanker uçağı beklemeleri gerekmektedir. Bu sebeplerle Pars Makina’da, daha verimli ve benzerlerine göre az yakıt tüketen mikro-turbojet motor tasarımına yoğunlaşılmıştır.

Kompakt boyut, hafif yapıları, az sayıda hareketli parçaya sahip oluşları, düşük imalat maliyetleri bu motorları kullan-at tipi görevlerde öne çıkarmaktadır. Bu özellikler, mikro-turbojetlerin küçük platformlara veya ölçeklendirilmiş gövdelere kolayca monte edilebileceği anlamına gelmektedir.

Yukarıda tarihi fotoğrafta görülen ilk mikro-türbojet, 340mm uzunluğunda, 120mm çapında ve 1.7kg ağırlığındadır. Propan gazı ile çalışmakta ve 85000 devirde 40N itme kuvveti üretmektedir. [Paul D. Marsh. Twenty years of micro-turbojet engines, 2003. RC Universe. http://www.rcuniverse.com/magazine/article display.cfm. article id=166].

PTJ-500, Pars Makina bünyesinde geliştirilmesi devam eden ve kendi tasarımımız ve felsefemiz ile şekillenen özgün bir mikro türbojet motordur. 15cm çapında, kendi sınıfının en çok itki üreten mikro-turbojet olması hedeflenmiştir. Düşük yakıt tüketimi ve tam yanma sağlamasıyla, çevreye olumsuz etkileri en aza indirilmiştir.

Pars Makina bünyesinde uzun yıllar süren çalışmalar sonunda geliştirilen seyreltik yakıt karışımına sahip yanma teknolojimiz ile yakıt tasarrufunun yanı sıra, yüksek yanma stabilitesine de sahiptir. Yüksek hava debilerinde tekrar ateşleme yapma özelliği vardır. Yakıt esnekliği de sağlanmaktadır. Geliştirilen PTJ-500’ün diğer büyük özellikleri, geliştirilen yeni nesil türbin kademesi teknolojisi sayesinde muadillerine kıyasla uzun kullanım ömrü ve daha uzun menzil sağlamasıdır.

Tüm Yönleri İle Pars Makina

Çevre Dostu

Gerçekleştirdiğimiz projelerde, yenilenebilir enerji kaynaklarını ve özellikle geri dönüştürülebilir materyallerle çalışmaya gayret ediyoruz.

Etik Çalışma

Sürekli geliştirme çabalarımıza motivasyonumuzu ve etik değerlerimizi ekliyor, sayısız simülasyon ve testten gelen geri bildirimleride dikkate alan ve sürekli gelişen bir tasarımla projelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Güvenlik

Güvenliği her zaman önceliğimizdir. Her türlü saha çalışmasında veya atölyemizde yürüttüğümüz üretim, montaj ve testlerde işçi sağlığını sürekli ön planda tutmaktayız.

Toplumsal Sorumluluk

Yüksek ve yenilikçi teknolojilerin gelişmesiyle, ülkemizin ve tüm dünya varlıklarının sağlıklı gelişimi ile ilgili görevimizi yerine getiriyoruz.

İleri Teknoloji

Uzmanlık alanlarımızdaki son teknolojik gelişmeleri takip eden Ar-Ge ve üretim ekibimizle her zaman dünya standartlarında mühendislik ve üretim hizmetleri vermekteyiz.

Müşteri Odaklılık

Sorumlu ve olumlu düşünen tutumumuzdan kaynaklanan verimli ve güvenilir ürünler sunuyor ve müşteri memnuniyetini sağlıyoruz.

Bizi Yakından Tanıyın

Pars Makina sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan özgün katma değer ve teknolojik ürünlerini dünyada rekabet edebilecek bir seviyeye çıkartan ulusal ve uluslararası patentler ile desteklemektedir. Kabiliyetlerini ortaya koymak, rekabet gücünü arttırmak, yüksek teknoloji içeren yenilikçi ve özgün çözümler üretmek amacıyla, Türkiye’de ve Avrupada ulusal ve uluslararası akademik kurumlar ve konusunda lider büyük şirketler ile yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

YETKİNLİKLERİMİZ
PATENTLERİMİZ
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
BELGELERİMİZ

Pars Makina

Ulaştırma, Savunma, Havacılık, Uzay Mühendisliği ve Temiz Enerji alanlarında güvenilir, ekonomik, yüksek güç ve verimliliğe sahip yenilikçi çözümler sunuyoruz