Innosolpower

Çağrı: H2020-LC-SC3-2018-2019-2020

Proje No: 838311

Proje Ortakları: Pars Makina, Kane Cres, Middle East Technical University, Universita di Pisa

InnoSolPower: Yüksek Güç Yoğunluğuna Sahip, Yenilikçi Solar Mikro-Termal Enerji Depolama Sistemi.

Projenin amacı; konsantre güneş enerjisi (CSP) sistemlerine adanmış yüksek verimli, düşük maliyetli, düşük sıcaklıklı, yüksek enerji yoğunluklu mikro termal enerji depolamaya (μTES) ilişkin yeni bir konsept geliştirmek ve test etmektir.

InnoSolPower sisteminde; μTES, bir mikro-CSP tesisine kolayca bağlanarak güneşin yoğun olduğu zamanlarda kendini şarj etmesi, güneş ışınlarının düşük olduğu zamanlarda ise elektrik üretimine katkı ve ısı üretimi sağlaması ile enerji sistemine çevresel etkilerin azalması da hedeflenmiştir. Üstün termal performansa ve daha küçük alan gereksinimlerine sahip, maliyet açısından rekabetçi termal enerji depolama ürününün önemli bir pazar yakalaması beklenmektedir.

Prototype concept and subcomponents

• [loop 1-2-3] is simulated by an electrical resistance heating the Renotherm 320 heat transfer fluid (HTF) to 110°C-120°C temperature range.
• [loop 4-5-6-7]. High temperature heat pump (HTHP) is the most important sub-component.
• [loop 8-9-10-11-12-13]. Charging the output energy to the HTF and phase change material (PCM) filled tubes within the µTES
• [Loop 14-15-16-17-18-19] is simulated by a discharging oil-to-air heat exchanger.
Prototype system control and data acquisition [SCADA]

InnoSolPower 4 operation scenarios are :
1)STARTUP
2)TES CHARGE
3)TES DISCHARGE
4)EMERGENCY SHUTOFF

Automation schedule for charging TES

Automation schedule for charging TES

Charging and Discharging Tests

High temperature data of HTF closed loop circulation

Fully Operational InnoSolPower Prototype

Tüm Yönleri İle Pars Makina

Çevre Dostu

Gerçekleştirdiğimiz projelerde, yenilenebilir enerji kaynaklarını ve özellikle geri dönüştürülebilir materyallerle çalışmaya gayret ediyoruz.

Etik Çalışma

Sürekli geliştirme çabalarımıza motivasyonumuzu ve etik değerlerimizi ekliyor, sayısız simülasyon ve testten gelen geri bildirimleride dikkate alan ve sürekli gelişen bir tasarımla projelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Güvenlik

Güvenliği her zaman önceliğimizdir. Her türlü saha çalışmasında veya atölyemizde yürüttüğümüz üretim, montaj ve testlerde işçi sağlığını sürekli ön planda tutmaktayız.

Toplumsal Sorumluluk

Yüksek ve yenilikçi teknolojilerin gelişmesiyle, ülkemizin ve tüm dünya varlıklarının sağlıklı gelişimi ile ilgili görevimizi yerine getiriyoruz.

İleri Teknoloji

Uzmanlık alanlarımızdaki son teknolojik gelişmeleri takip eden Ar-Ge ve üretim ekibimizle her zaman dünya standartlarında mühendislik ve üretim hizmetleri vermekteyiz.

Müşteri Odaklılık

Sorumlu ve olumlu düşünen tutumumuzdan kaynaklanan verimli ve güvenilir ürünler sunuyor ve müşteri memnuniyetini sağlıyoruz.

Bizi Yakından Tanıyın

Pars Makina sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan özgün katma değer ve teknolojik ürünlerini dünyada rekabet edebilecek bir seviyeye çıkartan ulusal ve uluslararası patentler ile desteklemektedir. Kabiliyetlerini ortaya koymak, rekabet gücünü arttırmak, yüksek teknoloji içeren yenilikçi ve özgün çözümler üretmek amacıyla, Türkiye’de ve Avrupada ulusal ve uluslararası akademik kurumlar ve konusunda lider büyük şirketler ile yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

YETKİNLİKLERİMİZ
PATENTLERİMİZ
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
BELGELERİMİZ

Pars Makina

Ulaştırma, Savunma, Havacılık, Uzay Mühendisliği ve Temiz Enerji alanlarında güvenilir, ekonomik, yüksek güç ve verimliliğe sahip yenilikçi çözümler sunuyoruz